Açık hava AVM’leri: İstanbul sosyete pazarları nerede kuruluyor?

İstanbul’da yaşayan herkes, bir şekilde sosyete pazarına uğramıştır. Yürüyüş yaparken, öğle arasında, iş dönüşü, çocuğumuzu okuldan alırken, bir randevunuza gitmeden önce muhakkak sosyete pazarlarından birine yolunuz düşmüştür. Şunu kesin bir şekilde söylemek mümkün o zaman: İstanbul’da hayatını sürdürüp de sosyete pazarlarında şöyle bir gezmeyeniniz, buralardan alışveriş yapmayanınız çok azdır. Özellikle İstanbul gibi alışverişin zahmetli ve zor olduğu kalabalık bir şehirde bir açık hava AVM’si olarak işlev gören sosyete pazarları, yiyecekten giyime, konfeksiyondan pazara herşeyi bir arada ve kolaylıkla bulabileceğiniz ferah mekanlar. Eğlenceli olmasını söz konusu bile etmiyorum. İstanbul sosyete pazarları esnafların şive taklitleriyle, tuhaf tekerlemeleriyle bile tek başına sizi mutlu etmeye yetiyor. İstanbul’da insanların mutlu olması önemli. İşte İstanbul sosyete pazarları , İstanbul’da bize eğlenerek mutlu olma olanağı sağlıyor. Bu noktada denilebilir ki İstanbul sosyete pazarları herşeyin bol ve bir arada bulunabileceği bütüncül yerler.

İstanbul’un Avrupa yakasında sosyete pazarları

Sosyete pazarları
Pazar kültürü, İstanbul’da eski görkemiyle yaşamaya devam ediyor. Kapalı ve belli ritüellerle sınırlanmış, çerçevelenmiş olan büyük AVM’lerin yerine İstanbul’un Avrupa yakasındaki sosyete pazarları neşeli ortamıyla AVM’lere göre daha fazla avantaj sunuyor. Geniş ürün yelpazesiyle hizmet sunan İstanbul sosyete pazarları, iş hayatının ve sosyal hayatın yoğun olduğu Avrupa yakasında hemen hemen her semtte faaliyet gösteriyor. Yani Avrupa yakasında hayatını sürdürenler için alternatif pek çok sosyete pazarı bulunuyor. Peki, İstanbul avrupa yakası sosyete pazarları nerede kuruluyor? Sultanahmet Arasta Pazarı, Feriköy Antika Pazarı & Bit Pazarı, Erenköy Sosyete Pazarı, Beylikdüzü Sosyete Pazarı, Bakırköy Sosyete Pazarı, Bahçeşehir Pazartürk Pazarı, Yeşilköy Sosyete Pazarı, Bahçelievler Pazarı, Beşiktaş Cumartesi Pazarı, Yeşilköy Pazarı, Ortaköy Sosyete Pazarı, Etiler-Ulus Sosyete Pazarı, Fatih Çarşamba Pazarı ünlü ve kolaylıkla ulaşılabilen sosyete pazarlarından. Oldukça fazla rağbet gören İstanbul sosyete pazarları elinizde filenizle ya da pazar çantanızla keyifle gezinti yapabileceğiniz yerlerden.

İstanbul sosyete pazarları ne tür imkanlara sahip?

Öncelikle söylemek gerekir ki İstanbul sosyete pazarları geniş ürün yelpazesine sahip. Ürünlerin fiyat ve kalitesiyle İstanbul sosyete pazarları sizi memnun edecek. Ve tabii ki aradığınız herşeyi farklı alternatiflerle, kolaylıkla bulabilmeniz İstanbul sosyete pazarları için en önemli özellik.  Bir de ulaşım… Toplu taşıma araçlarıyla veya özel aracınızla ulaşabileceğiniz sosyete pazarları  aracınızı kolaylıkla park edebileceğiniz otoparklara da sahip.
İstanbul sosyete pazarları bol miktarda bulunan konfeksiyon ürünleri, küçük ve kolay taşınabilir ev eşyaları için uğradığınız yerlerden. Genellikle iki bölümden oluşan sosyete pazarlarında konfeksiyon ürünlerinin ve küçük ve kolay taşınabilir ev eşyalarının yanı sıra pazar ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz ürünler de mevcut. Yani İstanbul sosyete pazarları size ihtiyacınız olan herşeyi bir çırpıda sunuyor.Sadece bu kadar mı? Alışveriş yaptıktan sonra bir simitçide ya da çevreye mis gibi kokular yayan bir gözlemecide dinlenmeyi de hak ediyorsunuz. İstanbul sosyete pazarları size çayınızı yudumlarken gazetenizi okuyarak, telefon ya da tabletinizden özel işlerinizi hallederek dinlenebilme imkanı da sağlıyor.

İstanbul sosyete pazarları
İstanbul sosyete pazarları

İstanbul Avrupa Yakası sosyete pazarları nerede kuruluyor?

Avrupa yakasında en çok uğranılan sosyete pazarlarından biri olan Bakırköy sosyete pazarı bıkmadan, usanmadan, keyif alınarak gezilebilecek bir pazar. Cumartesi günleri kurulan bu pazar, metro istasyonunun arka kısmında. En önmelisi uygun fiyatları ve ürün çeşitliliğiyle göz doldurması. Her keseye hitap eden ürünleri kolaylıkla bulabilirsiniz. Giyim eşyası, tekstil ürünleri, perde, kumaş kozmetik, takı, hediyelik eşya, sebze, balık ve baharat çeşitleri açısından oldukça geniş bir ürün portföyüne sahip. Her markanın orijinalini satın alabileceğiniz gibi orijinaline çok benzeyen, kaliteli ürünler de bulabilirsiniz.

Bahçeşehir sosyete pazarı

Salı ve cuma günleri kurulan Bahçeşehir sosyete pazarı, Bilfen Koleji’nin yanındaki daimi pazar alanı olan Pazartürk’te kuruluyor. Taksim ve Mecidiyeköy’den toplu taşıma araçlarıyla ulaşabilirsiniz ya da özel aracınızla TEM oto yolundan 20 dakikada Bahçeşehir sosyete pazarına varmanız mümkün. Özel aracınızla gittiğinizde otopark sorunu yaşamıyorsunuz. Sebze-meyve ve konfeksiyon ürünlerinden oluşan iki bölümü var. Sebze-meyve bölümünde mevsiminde ve mevsim dışında çıkan ürünleri bulabilirsiniz. Pazarada organik ürünlerin sergilendiği bir iç bölüm de bulunuyor. Giyim eşyalarının satıldığı bölüm büyük bir alana sahip. Giyim eşyalarının yanında çanta, kıyafet, ev aksesuarları, perde, yemek tabakları, mutfak eşyaları, çatal bıçak takımları, halı, parfüm, avize, teknolojik ürün aksesuarları gibi pek çok eşya bir arada sergileniyor. Magazalarda satılan markaların sezon ürünleri ve bu ürünlerin tüm modelleri standlarda yerini almış durumda. NetWork, Fendi, Mavi Jeans gibi meşhur markaların orijinal ürünleri var.

Beylikdüzü sosyete pazarı nerede

2006 yılından beri hizmet sunan Beylikdüzü sosyete pazarı, Adnan Kahveci mahallesinde kuruluyor. Beylikdüzü’nün her yerinden ücretsiz servislerle pazara ulaşılabiliyor. Beylikdüzü’nün dışından gelecekler ise metrobüs ile Avcılar Torium AVM durağından toplu taşıma araçlarına binebilirler.  Otopark sorunu olmadığı için kişisel araçlarınızla gelip keyifli bir şekilde alışveriş yapabilirsiniz. Onlarca tezgahıyla cumartesi günleri organik ürünler satarken asıl itibarıyla pazar günleri açılıyor. Sebze ve meyve reyonlarının yanı sıra süs eşyaları, tekstil ürünleri, giysi, kozmetik ürünlerini uygun fiyatlarla ve bol çeşitle bulabilirsiniz.

Etiler Ulus Pazarı nerede?

İstanbul’da bir diğer sosyete pazarı da: Etiler Ulus Pazarı! Çok kez yeri değişse de hala favori! Pazar,  2012 yılından bugüne Ortaköy-Ulus Dereboyu Caddesi’nde. Taksim tarafından gelecekler otobüsle DT2 numaralı Dereboyu-Taksim otobüslerine binebilir. Perşembe günleri ise Akmerkez, Kuruçeşme; Zincirlikuyu metrobüs istasyonundan ring servislerini tercih edebilirler.

Yeşilköy sosyete pazarı nerede?

Yeşilköy pazarı Florya – Yeşilköy arasında bulunan Çiroz’a kuruluyor. Yandex’e Yeşilköy Mah., Hamdullah Suphi Tanrıöver Sokak, No:35, Bakırköy yazarsanız hemen sizi oraya götürebilir. Arabayla giderseniz o gün ekstra trafik olacağını unutmayın.

İstanbul sosyete pazarları seçeneklerinin ardından İzmir sosyete pazarlarına göz atmak isterseniz bu içeriğe de göz atabilirsiniz:

İzmir Sosyete Pazarları Nerede, Nasıl Gidilir, Neler Alınır?

One thought on “Açık hava AVM’leri: İstanbul sosyete pazarları nerede kuruluyor?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir