Evi hangi renge boyamalı? Ev dekorasyonunda renkler nasıl olmalı?

Evi  daha büyük göstermenin pek çok yolu var. Mesela duvar renklerini doğru seçmek. Peki duvar boyası seçiminde doğru bir seçim yapmak için nerden başlamalı? Eşyaları nasıl ön plana çıkarmalı?  Ev dekorasyonunda uyumu yakalamak için evi hangi renge boyamalı? İşte merak ettiğin tüm bu sorunların yanıtları… 

Salonu hangi renk boyamalı?

Salon ve tabii oturma odası rengini ortamdaki mevcut doğal renklere göre seçmelisiniz. Kontrast renkler dikkat çekicidir. Yerler, şömine, tuğla veya taş işleri başlangıç noktası olarak görülmeli, koyu ve açık gölgeli renkler arasında sert kontrastlara yer verilmemeli.  Salonda kitap okuma, müzik dinleme, sohbet etme ve dinlenme gibi aktiviteleri yapacağınız için dinlendirici olmalı ve dikkatiniz dağılmamalı. Krem, kahverengi, beyaz tonları, bej ve pastel yeşili tercih edebilirsiniz; salona hem ferah hem de samimi bir hava katarlar.

salon-rengi-ne-olmalı

Tüyo: 

Oturma gurubu koltukları, halılar ve sandalye döşemeleri duvar renginin koyu bir gölgesi gibi olmalıdır. Renkleri keskin zıtlıklar oluşturmadan karıştırın. Perde ve jaluzi seçerken, kullanacağınız duvarın rengiyle hafifçe kontrast oluşturacak bir renk seçin.

Yemek odasını nasıl boyamalı?

Evi hangi renge boyamalı yazımızda sıra yemek odasında! Yemek odası duvarlarında açıktan ortaya doğru değişen renklere yer vermek, mutlu, sıcak ve davet edici bir atmosfer yaratır. Bunun için, doğal, meyve renklerini andıran renkleri tavsiye ederiz. Mümkün olduğunca soluk yeşil ve sarı gibi soluk renklerden uzak durmalısınız. Çünkü bu renkler hastalığı ve rahatsızlığı hatırlatır.

Tüyo: 
Kontrast renkler, masa örtüsü veya peçete gibi küçük unsurlarda kullanılabilir. Genel olarak, yemekteki renklerin net bir şekilde görünümüne yetecek kadar ışıklandırma olmasına dikkat edin.

Mutfak ne renk olmalı?

Mutfakta insan aynı zamanda dinlenmeli. Bu nedenle renk katalogunun sıcak renkleri seçin. Bu renkler dikkatli ve hazır olma duygusunu, yaratıcılığı destekler. Kırmızı iştah açıcıdır. Coşkunluk ve sıcaklık hissi yaratır. Tezgah için kontrast renkler kullanılabilir; bu oradaki ışık yansımasını artıracaktır. Daha koyu gölgeli renklerin seçildiği bölümler için kuvvetli ve net bir aydınlatmaya ihtiyaç vardır.

mutfak-ne-renk-olmalı

Yatak odasını ne renk boyamalı?

Burası, rahatlık vermeli insana. O nedenle sert kontrastları ve ağır renkleri tercih etmeyin. Ama yine de iklimi de göz önünde bulundurmalısınız. Soğuk ülkelerde, sıcak renkler kullanılmalı, sıcak ülkelerde ise mavi grubu gibi sağlık ve serinletici renklere yer verilmelidir.Kırmızı soğuk kış gecelerinde, sıcaklık enerjisi yaratan ve dönem dönem kullanılabilecek, sürekli, kalıcı bir şekilde bir mekanı işgal edecek bir renk değildir. Ama uyku için çok yorucu olabilir.  Daha rahatlatıcı renkleri seçmelisiniz; krem, pastel pembe, pastel mavi, pudra gibi…

Çocuk odasını nasıl boyamalı?

Bebek ve küçük çocuklar için, berrak ve parlak bir ortam yaratması bakımından kırmızı, turuncu ve sarı bazlı renkler tercih edilmeli. Daha büyük çocuklar içinse, yeşil ve mavi bazlı renklerin açık tonları daha uygundur. Koyu renklerden kaçının, okurken gözü yormayacak bir aydınlatma olmasına da dikkat edin.

Banyo ne renk olmalı?

Banyo duvarları için hacim genişletici, açık ile orta arası renklere yer verin. Fayanslar, küvet, lavabo ve tuvalet sabit unsurlardır. Bu sebeple başlangıç noktası da bu elemanlar.  Beyaz ve kırık beyaz banyo için uygun renkler, çünkü bunlar temizliği ve sağlığı çağrıştırır. Diğer uygun renkler arasında mavi, turkuvaz, mavi-yeşil, akuamarin veya yeşil tonlardaki açıktan ortaya değişen renkler sayılabilir.

Genel olarak evi hangi renge boyamalı sorusu biraz karmaşık ama zor değil… Renklerin uyumunu, kontrastı yakalayın yeter! Dekorasyonda renk  uyumu ‘nu daha ayrıntılı incelemek için de buraya göz gezdirebilirsiniz. 

One thought on “Evi hangi renge boyamalı? Ev dekorasyonunda renkler nasıl olmalı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir