Fatih Çarşamba Pazarı Nerede? Tezgahlarda Neler Var, Ne Alınır?

Neredeyse haftanın her günü birçok semt pazarına ev sahipliği yapan İstanbul’un Fatih ilçesindeki yine semtin ismini verdiği Fatih Çarşamba Pazarı, İstanbul’un en büyük pazarlarından biri. Resmi kayıtlara göre olmasa da Fatih Çarşamba Pazarı tarihinin 150-200 seneye dayandığı belirtiliyor. Bu rakama ulaşılmasında ise ise pazarcıların anlattıkları kaynak oluyor. Fatih Çarşamba Pazarı esnaflarının bir kısmı 30 yıla yakın süredir burada tezgah açtığını ifade ediyor. Aynı esnaflar, babalarının, hatta dedelerinin de burada tezgah açtığını ve o dönemde çocuk olarak burada bulunduklarını anlatıyor. Çarşamba semtinin ismi konusunda da pazarın etkisinin olduğunu belirten rivayetler bile var. Kimisine göre semtin adı, İstanbul’un fethi sonrası buraya Samsun’un Çarşamba ilçesinden iskan edilen kişiler nedeniyle alırken, kimisine ise burada kurulan dev pazar bu bölgeye Çarşamba denmesine sebep olmuş. Toplam 150 bin metrekare alanı kaplayan pazarın, yaklaşık 80 bin metrekaresi giyim ve kozmetik gibi ürünler için kurulurken, geri kalan 70 bin metrekarelik alan sebze, meyve ve şarküteri ürünleri satıyor.

fatih-carsamba-pazari
Fatih Çarşamba pazarı İstanbul’un en büyük pazarlarından biri…

Fatih Çarşamba Pazarı nerede?

Fatih Çarşamba Pazarı, Fatih Camii’nin Boyacı Kapısı önünden başlıyor. Bu noktadan tüm semte yayılan pazarın olduğu gün, semtte iğne atılsa yere düşmüyor desek yalan olmaz. Bu nedenle park konusunda büyük sıkıntılar yaşanmakta olup özel aracınızla gitmeye kalkarsanız, ortada kalabilirsiniz!

Fatih Çarşamba Pazarı’na nasıl gidilir?

Fatih Çarşamba Pazarı’na gitmek için iki güzergahı kullanabilirsiniz. İlk olarak Haliç’ten Eyüp’e giden sahil yolu üzerinde Ayakapı durağından inerek Çarşamba’ya yürüyerek ulaşabilirsiniz. Sahil yolundan Gaziosmanpaşa ve Eyüp istikametine giden tüm araçlar, bu durağa ulaşmakta. Diğer bir yol ise Fatih’in içinden geçiyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünden Edirnekapı’ya uzanan Fevzi Paşa Caddesi üzerinden geçen tüm otobüslerle Fatih ya da Yavuzselim duraklarında inerek pazara ulaşabilirsiniz. Ayrıca Beyazıt’tan 90B, Eminönü’nden ise 90 numaralı Draman otobüsleri de Çarşamba’nın içine gitmektedir. Fatih Çarşamba Pazarı için, sahil yolundan yürüyüşünüz sırasında dik bir yokuş çıkacağınızı da hatırlatalım.

fatih-sosyete-pazari
Fatih Çarşamba Pazarı, Çarşamba günü sabahın erken saatlerinde kurulmaya başlıyor

Fatih Çarşamba Pazarı giysi bakımından ucuz mu? Neler satılıyor?

İstanbul’un en büyük halk pazarı olan Fatih Çarşamba Pazarı, giyim konusunda oldukça zengin bir içeriğe sahip. Pazarın yarısından fazlası giyim, takı, kozmetik tezganlarından kurulu… Pazar, imitasyon ürün tercih edenler için adeta bir cennet. Birçok ünlü markanın çanta, cüzdan, kemer ve ayakkabısının taklitleri burada satılıyor. Çantaların fiyatları, 20 ila 50 arası, cüzdanların ise 10-15 TL arası değişiyor. Fatih Çarşamba Pazarı içerisinde ayakkabılar ise 50-60 lira civarında farklılık gösteriyor. Ayrıca yine atölyelerde üretilmiş, markasız şık ayakkabılar da uygun fiyatlarla satılıyor.

İhraç fazlası giysilere bakmadan geçmeyin!

Fatih Çarşamba Pazarı tezgahlarında birçok ünlü markanın ihraç fazlası ürünlerinin satılıyor olması en çok dikkat çeken şey. Bu nedenle çok ucuza kaliteli kıyafetleri ucuza bulabilirsiniz. Bu ürünlerin kesinlikle defolu olmadığının altını çizelim. Bunların yanı sıra yoğun olarak da atölyelerde üretilen, yerli ürünler de tezgahlarda çokça yer alıyor. Bu ürünler fiyat-kalite noktasında farklılıklar gösterebiliyor. İç çamaşırı tezgahları da ürün çeşitliliği konusunda zengin. İç çamaşırı tezgahlarına genellikle kadın esnafların baktığını belirtelim.

Kozmetik ürünler konusuna dikkat!

Fatih Çarşamba Pazarı içerisinde gezerken kozmetik alanında da ünlü markanın ürünlerine rastlayabilirsiniz. Ama siz siz olun, yine de orijinal ürünlerden vazgeçmeyin. Pazardaki zengin kozmetik tezgahları, insanı cezbetse de sonrasında sağlık sorunları oluşmaması bakımından dikkatli olmakta fayda var.

Gıda alanında yok yok

Fatih Çarşamba Pazarı gıda pazarı açısından İstanbul’un en büyüğü! Sadece sebze ve meyve değil, şarküteri ve balık noktasında da pazarda tüm alternatifleri bulmak mümkün. Bu alanda bu pazar İstanbul’un en iyisi… Birbirinden taze gıda ürünlerini burada kolaylıkla bulabilirsiniz. Kuruyemiş için de taze ürün satan tezgahlar bulunuyor. Fiyat konusuna gelirsek, asla fahiş değil. Pazar fiyatı neyse o kadar yani.

Fatih Çarşamba Pazarı esnafı da güler yüzlü. Bunda pazarın geçmişinin çok eskiye dayanması büyük rol oynamakta. 1300’ü aşkın tezgah, burada her Çarşamba kurulup tekrar kaldırılıyor. Bu tezgahların iki, üç katı kadar da seyyar satıcı nüfusu bulunuyor. Bunların hepsi birleşince de dev bir sokak alışverişi çılgınlığı oluşuyor.

Fatih Çarşamba Pazarı saat kaça kadar açık?

Fatih Çarşamba Pazarı, Çarşamba günü sabahın erken saatlerinde kurulmaya başlıyor. Pazar akşama kadar açık. Ancak tüm sokakların trafiğe kapanmasından ötürü mahalle halkı pazarın yerinin değiştirilmesi ya da saatlerinin belli bir süreyle sınırlandırılması konusunda düşünceler var. Eğer hiç gitmediyseniz, Fatih Çarşamba Pazarı’nı ziyaret edip insan seli ve tezgahların arasında bir kaybolun deriz…

Bu pazar da ilginizi çekebilir:

Bakırköy Cumartesi Pazarı Nerede, Nasıl gidilir, Neler Alınır?

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir