Dünya meydanlarının en iddialı yılbaşı ağaçları

Yeni yıla az kaldı. Bu yıl nerede girmek istersiniz yeni yıla? Bu konuda en eğlenceli meydanlar ve o meydanlardaki en muhteşem yılbaşı ağaçları size bu konuda yön verebilir belki….Bu yazıda dünyanın başka uçlarındaki profesyonel eller tarafından süslenmiş yılbaşı ağaçlarına göz gezdireceğiz. Siz belki yolunuzu yılbaşında o bölgelere düşürürsünüz, belki de sımsıcak evinizdeki ağaçlara ilham kaynağı olur… ulusal-yilbasi

Beyaz saraydan daha ilginç!

İlk ağacımız Amerika’dan! Beyaz Saray’ın güneyindeki Ellipse Park’a 1964 yılından bu yana dikilen 23 metre yüksekliğindeki ‘Ulusal Noel Ağacı’ Amerikalıların ve dünyanın dört bir yanından gelen turistlerin göz bebeği. Sırf bu ağacı görmek için dünyanın dört bir yanından gelen turistler mevcut. Siz de onlardan biri olmak ister misiniz?

house-of-the-blacheads-yilbasi-agaci

Süslenen ilk noel ağacı

Letonya’nın başkenti Riga’da tüccarlar birliğinin olduğu House of The Blacheads binası önünde yer alan çam ağacının süslenen ilk Noel ağacı olduğu biliyor musunuz? 1510 yılından bu yana aynı meydanda çam ağacı süslemeleri devam ediyor. İlginç ve renkli kostümler giyen halk, ağaç etrafında dans ederek yeni yılı coşkuyla kutluyor. Bu da enteresan bir yılbaşı hatırası olabilir sizin adınıza.

Fransa’da yılbaşı ağacı

Fransa’nın Almanya sınırındaki Strazburg kentindeki gar meydanına her yıl geleneksel olarak muhteşem bir yılbaşı ağacı kuruluyor. Ahşap kulübeler diziliyor ve hediyeler asılıyor. İzleyenler için tam bir görsel şölen vadediyor!strazburg-yilbasi-agaci

En büyük Noel Ağacı nerede?

Brezilya yıllarca yılbaşı ağaçları konusunda birinciliğini kimseye kaptırmıyor. 85 metre yüksekliğindeki dünyanın en büyük Noel ağacı, Rio de Janeiro meydanında kuruluyor. Ağaç birbirinden renkli ışık ve süslerle aydınlatılıyor.

rio-de-janeiro-yilbasi-agaci

Yılbaşı gelenekleri neler?

Yılbaşında dünyada başka neler oluyor? 

  • Japonya’da tam gece yarısı Budist tapınaklarında ‘noodles’ yeniliyor
  • İsviçre’de yılın ilk günü yere bir damla krema dökmenin uğur getireceğine inanılıyor.
  • Alman-Hollanda ortak geleneğinde yılbaşı gecesi domuz ve lahana yemek şans getiriyor.
  • Küba’da, İspanya’da ve Portekiz’de saatin gece yarısını her vuruşu için bir tane olmak üzere 12 adet üzüm tanesi yenmesi adetten.
  • Belçika’da çiftler sahip oldukları hayvanların da yeni yılını kutlamanın mutluluklarını arttıracağına inanıyorlar.
  • Polonya’da yeni yılın ilk lokmasının ringa balığı lakerdası olmasının şans getirdiğine inanılıyor.
  • İskoçya’nın bazı köylerinde yılbaşı gecesi, zift dolu fıçılar ateşe veriliyor. Böylece kötü ruhların uzaklaştığına inanılıyor.
  • Danimarka’da yeni yıl sofrasında morina balığı buğulaması bulunması adetten.
  • Filipinlerde gece yarısında sofrada mutlaka yenmemiş yemek bulunmalı; bunun yeni yıl boyunca bolluk getireceğine inanılıyor.

Evlerdeki yılbaşı çam ağacı yapma önerileri için tık tık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir