Keçe nedir, nasıl yapılır? Keçe ile ilgili dekorasyon fikirleri…

Bir dönem hayatımızdan neredeyse tamamen çıkan keçe, şimdilerde moda ve dekorasyon alanında yaratıcı fikirlerin ilham kaynağı. Keçenin nasıl ortaya çıktığı ve ne zaman bulunduğu tam olarak bilinmiyor. Göçebe Türk topluluklarında hem işlevsel hem de görsel olarak karşımıza çıkan keçe nedir? Nasıl yapılır? Tüm yanıtlar aşağıda…kece_

Dünyada yükselen trend keçe, son birkaç yıldır Avrupa’nın tasarım fuarlarını da süslüyor. Hatta son yıllarda dekorasyon ve moda alanında yaratıcı fikirlerin başlıca ilham kaynağı. İstenilen rengi kolayca alması, her forma kolaylıkla girebilmesi yaygınlaşmasındaki en büyük etken. Bir de bu kolaylığa tasarımcıların yetenekleri eklenince; elbiseden şapkaya, atkıdan eldivene, kolyeden küpeye, kemerden çantaya, ev aksesuarına ve hayal edilebilecek daha pek çok farklı objeye dönüşüyor.Dekorasyondan mücevhere uzanan bin bir şekli sunuluyor fuarlarda. Peki keçe nedir? Nasılyapılır?

kpn7

Keçe nedir?

Eskiler “keçe gibi” der, sert ve çözülmesi zor olan cisimlere… Öyledir de; kelime anlamı olarak da sıkıştırılmış ve kaynatılmış yün anlamına gelir. Hayvan yününe su, sabun ve basınç uygulanması sonucu yün kilitleniyor ve çekince elde ediliyor. Kısacası zahmetli bir iş… Peki nasıl yapılır?

keçe

Keçe nasıl yapılır?

Eskiler “keçe gibi” der, sert ve çözülmesi zor olan cisimlere… Öyledir de; kelime anlamı olarak da sıkıştırılmış ve kaynatılmış yün anlamına gelir. Hayvan yününe su, sabun ve basınç uygulanması sonucu yün kilitleniyor ve çekince elde ediliyor. Kısacası zahmetli bir iş… Farklı keçe desenleri, değişik renklerdeki yünlerin üst üste konulup dövülmesiyle oluşturuluyor. Eskiden keçe dövme işlemi hamamlarda yapılırmış. Keçe ustaları desenlerini hazırladıkları yün bloğunu rulo yapıp, göğüsleriyle saatlerce döverlermiş. Böylece ortaya rengarenk keçeler çıkarmış. Keçecilik tarihine göz gezdirdiğimizde bu tekniğe “tepme keçe” deniyor. Günümüzde ise “ıslak ” ve “kuru ”  olmak üzere iki yeni tekniğin uygulandığını görüyoruz.

keçe

Modern yöntemlerle yapılışı

Bu yeni ve modern yöntemlerle yapımı oldukça kolaylaştı ve eskisi kadar güç isteyen bir işlem olmaktan çıktı. Artık hamamlara ya da büyük atölyelere de ihtiyaç kalmadı. Bu da, yapımını bir hobi olarak sevilmesine neden olurken, keçeyi yeniden gündelik hayatımıza ve evlerimizin içine soktu. Yeni materyaller ve tekniklerle birleşerek hem işlevsel hem de görsel olarak yaygınlaşan keçe, bazen duvarda bir tablo olarak, bazen su şişemizin üzerinde kılıf, kimi zaman ise evimizi aydınlatan bir abajur olarak karşımıza çıkmaya başladı… Renkli keçe elyaflarının piyasada satışının artmasıyla sadece ev aksesuarı değil bileklik, toka, yüzük gibi aksesuar ve takı gibi forlara girdi. Kimi zaman da dantel, iplik, madeni ipliklerle kombine edildi, gümüş, altın ya da taşlarla süslenerek görsellikleri artırıldı… Bugün işlevsel ya da sanatsal olarak hayranlık uyandırabilecek bu malzemeden yapılacak şeyler sadece hayallerinizle sınırlı… Ama yine de her şey göründüğü kadar kolay değil.

Keçe yastık

Keçe yapmak için

Göze hitap eden, kaliteli, estetik bir keçeyi yapabilmek için pek çok etkenin bir arada olması şart. Yün seçimi, boyama işlemi, yapma işlemi boyunca harcanan emek, gösterilen özen ve belki en önemlisi de sabır; yapımında başlıca aktörler arasında. Bu özelliklere sahipseniz; bir an önce şehrin pek çok yerinde açılan “keçe yapım kursları”nda keçeyi hobi olarak yapan diğer pek çok insanla bir araya gelip birbirinden güzel keçeleri rahatlıkla yapabilirsiniz demektir. Şimdiden kolay gelsin…
Kaynak olabilecek sayfalar: feyzatasarim.com, humeyrakutbay.com

runner, keçeden nihale, keçeden bardak süsü

runner, keçeden nihale, keçeden bardak süsü

keçeden tablo aksesuar

keçe gece lambası

One thought on “Keçe nedir, nasıl yapılır? Keçe ile ilgili dekorasyon fikirleri…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir