İdeal bir bebek odası nasıl olmalı?

Bir bebek bekliyorsunuz ve dünyaya gözlerini açtığında onun için hazırlanmış en güzel odayı görmesini istiyorsunuz. Haklısınız. Sizin için de onun de bebek odası ve  bebek mobilyası en mükemmeli olmalı. Aynı zamanda sağlıklı ve güvenli! Peki bebek odasının hem sağlıklı hem güvenli hem de işlevsel olması için neler yapılmalı? Bebeğe nasıl hazırlanmalı? İşte bu yüzden sizin için hazırladığım 10 adımda sağlıklı bebek odası tüyolarına göz gezdirin… 

10 adımda sağlıklı & güvenli bebek odası nasıl olmalı?

  1. Öncelikle ebeveyn odasına en yakın oda olmalı! Onu her an duyabilmesiniz. Her ne kadar bebek izleme cihazınız da olsa, ağladığında ona en kısa zamanda ulaşmalısınız.
  2.  Odası sessiz sakin bir yerde bulunmalı.
  3.  Kesinlikle penceresi olmalı. Ki sık sık havalandırabilesiniz.  Oksijensiz bir bebek odası çok sakıncalı.
  4. Işık almalı hatta gündüz asla lamba yakmamalısınız odada.
  5. Tozun ve her türlü pisliğin görülebildiği parke ve laminant gibi kolayca temizlenebilen bir döşeme türü kullanın.O nedenle geniş ve büyük halılardan sakınmalısınız.
  6. Bebek mobilyası mümkün olduğunca doğal olmalı. O nedenle ağaç ve masif ahşaptan imal edilen mobilyaları tercih edin. Ahşap, bulunduğu mekanda hava sirkülasyonunu sağladığından, ortam havasının temizlenmesine de yardımcı olur.
  7. Asla ve asla bebeğinizin mobilyasında sivri ve keskin kenarların olmamasına özen gösterin.
  8. Bebek odaları için en ideal renk pastel tonları! Mavi ve yeşil bebeğinizin sakinleşmesini sağlıyor. Aa unutmadan, aynı zamanda sinekleri de uzak tutma özelliğine de sahip bu tonlar.
  9. Bebek odasında güvenlik önemli. Odasındaki ve (tüm evinizdeki) prizlere koruyu kapak takmayı ihmal etmeyin, tüm elektrik kablolarını gizleyin. Bebeğin üzerine tırmanıp pencereye ulaşabileceği eşyaları pencere kenarından uzaklaştırın.
  10. Karyolasını herhangi bir şeye ulaşamayacağı şekilde, diğer eşyalardan uzak bir noktaya yerleştirin. Seçtiğiniz karyolanın estetik güzelliğinden ziyade kenarlarının bebeğin ayağa kalktığında aşamayacağı yükseklikte olmasına ve karyola çubuklarının arasının 6-7,5 cm’den geniş olmamasına dikkat edin.

Sağlıklı ve güvenli bebek odası tüyolarının ardından gelelim kreatif olarak en iyi bebek odasını nasıl hazırlayacağınıza… Biraz yaratıcı fikir için her zevke hitap edebilecek, farklı stillerde hazırlanmış bebek odalarını aşağıda görebilirsiniz. Siz de kendi bebek odanızı bebek mobilyalarınızı aşağıdaki görsellerden ilham alarak hazırlayabilirsiniz. bebek-odasi_fikirleri

bebek bebek_odasi___ bebek_odasi__ bebek_odasi1 bebek_odasi-fikir bebek-odasi bebek eli
bebek odası takımı bebek odası takımı

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir