Aynaları nereye nasıl asmalı? Ev dekorasyonu ve ayna kullanımı

Ev dekorasyonunda ayna, işlevselliğinin yanı sıra çoğu zaman imdadımıza koşan estetik öge. Bazen bulunduğumuz ortamı geniş göstersin diye kimi zaman da aydınlık bir ortam yaratsın ya da daha elegan bir hava katsın diye kullandığımız aynaları evde daha estetik kullanmanın püf noktaları mevcut. Aynaları evde nasıl kullanmalıyız ve Feng Shui felsefesine göre aynanın önemi… İşte ev dekorasyonu ve ayna kullanımı ve dekorasyon yöntemleri…

Ayna salonda nasıl kullanılmalı?

Salonunuzda yeterli güneş ışığı yoksa pencere karşısındaki duvara asılacak bir ayna ile odadaki ışığı iki katına çıkarabilirsiniz. Sehpalarını da ayna ile kaplatarak da küçük ışıltılar sağlayabilirsiniz. Duvarlara asacağınız aynalı aplikler de evinize şıklık katabilir. Son yıllarca çokça gördüğümüz (kuş, yıldız ya da farklı formlardaki) dekoratif modeller ne yazık ki artık biraz out oldu. Onun yerine daha büyük ve ağır aynalar kullanabilirsiniz.

Şömineli evlere etkisi

Salonda şömine bulunuyorsa; burayı ayna kaplayarak çok daha ferah bir hale getirebilirsiniz. Ayrıca hemen hatırlatmak gerekir ki; koyu ve ağır renklerin hakim olduğu klasik salonlarda kullanımı ortamı yumuşatır.

ev dekorasyonu ayna ModuModa

Mutfakta ayna kullanımı nasıl olur? 

mutfak ayna

Mutfak tezgahının hemen ardında kullanacağınız ayna çok şık bir etki yaratır ve mekanda çift manzara etkisi sağlarsınız. Aynı salonda olduğu gibi hem aynanın yansıtıcı özelliğinden dolayı mutfağın diğer kısımlarını görme hem de ışığı ekstra kullanma imkanına kavuşursunuz. Daha modern bir etki için de hem duvar hem de dolap kapaklarını  kaplayabilirsiniz. Tabii yalnızca tezgahta değil; herhangi bir duvarda da çerçeveli aynalar çok şık bir görünüm sağlayacaktır mutfağa.

modumoda ayna

Çerçeveli ayna ile dekoratif etki! 

Salonda ya da evin herhangi bir alanında boş bir duvara ; aynı ya da farklı büyüklükteki aynalardan birkaç tane seçebilir ve bunları beraber kullanabilirsiniz. Ev dekorasyonunda kullanacağınız aynaların, aralarında eşit uzaklık olmasına dikkat ederek ekstra bir aydınlık yaratmış olursunuz. 

dekorasyon ayna

Mobilyalarını ayna ile kaplatma fikrine ne dersiniz? 

Özellikle yatak odası ve salon dekorasyonunda son yıllarda sıkça karşımıza çıkan dresuvar veya konsollardaki ayna kaplamaları son derece elegan bir hava yaratılabilir.  Hatta gardırop gibi eskimiş bir mobilyanızı yenilemek için kullanabilirsiniz. ayna kaplama

Yatak odasında ayna

Yatak odası dekorasyonunda kullanacağın aynalar ile odana estetik katmak mümkün. Ancak iyi düşünmek gerek. Aşağıda anlatacağım Fenk Shui kurallarına dikkat etmek gerek.

Aynaları evde nereye koyarsanız koyun illaki bir estetik katacaktır ve enerji verecektir. Ancak iyi bir enerji vermesini istiyorsanız Feng Shui felsefesine kulak vermek gerekiyor.  Feng Shui kurallarına göre, aynaların konulacağı yerlere özen göstermek gerek. Çünkü Çin felsefesine göre, dünya metal, tahta, su, ateş ve toprak olmak üzere 5 elementten oluşur; aynalar ise metaldir. Bu nedenle evde koyulacağı yer çok önemlidir, özellikle karı koca ilişkisini çok etkiler. Peki nelere dikkat etmek gerek?

Feng Shui felsefesine göre ayna;

  • Enerjiyi artıran bir sembol. Dolayısıyla ne fazla büyük ne de fazla küçük olmalı. Boy aynaları görüntünüzü kesmeyecek şekilde olmalı.
  • Aynalar, banyo, yatak, merdiven, mutfak ocağı, fırın ve giriş kapısının karşısında olmamalı.
  • Yatak odalarında mümkün olduğunca kullanılmamalı. Özellikle yatağı yansıtmamalı. Ama elbise dolabının kapısının iç tarafı Feng Shui için uygun. Böylece yatak odandaki aynayı “gün ışığına” çıkarmazsın.
  • Koridorlarda da hızlı ve dik akan zararlı enerjiyi yavaşlatır. Kullanılmalıdır.
  • Salonda fazla bulundurulmamalıdır. Aynaların lambalar yakıldığında oluşturduğu gölge insanları psikolojik açıdan rahatsız eder.
  • Mutfakta ise ocağı yansıtacak şekilde koyulmamalı, yoksa kavgaların sıkça yaşanmasına neden olur.
  • Aynanın büyüklüğü ve şekli de önemli. Yuvarlak ve oval aynalar, huzuru simgeler. Yuvarlak aynanın evin batı veya kuzeybatıda kullanmak gerek. Kare aynalar ise mutlaka çerçevelenmelidir. Kare ve dikdörtgen aynanın evin güneyi, güneybatısı ve kuzeydoğusuna konulması aileye zenginlik getirir.
  • Yemek masalarının yan duvarındaki aynalar, bereket artırır.

ev dekorasyonu ayna modumoda

 

3 thoughts on “Aynaları nereye nasıl asmalı? Ev dekorasyonu ve ayna kullanımı

  1. Ayna yazınızı ve resimlerinizi çok begendim. Dekorasyon konusunda daha çok yazı yazmanız gerekiyor bence. 😉

  2. Merhaba 15mt klasik bir salon için ne tarz ve hangi ölçülerde ayna kullanmalıyım “L”tipi salon

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir