Bir sosyete pazarı: Bahçeşehir Pazarı / Pazartürk

Bahçeşehir’e geldiğinizde uğramanız gereken ilk yerlerden biridir Bahçeşehir pazarı! Tabii kendinizi şehir planınından ve var olan villaların güzelliğinden kendinizi alabilirseniz… İnsana Avrupa’daymış hissiyatı yaşatan Bahçeşehir şehirden uzaklığı, temiz havası ve nezih ortamlarıyla gerçek anlamda yaşanılası bir yer iken ki son zamanlarda bunu söyleyemeyeceğim. Çünkü artan inşaat ve çok katlı apartmanlar resmen Bahçeşehir’i boğdu. Ancak yine de ulaşım olanaklarının gittikçe artması son yıllarda daha da tercih edilmesinin nedeni oldu. Yaşam olanaklarının dışında (ki onlar başka bir yazının konusu) ben bu yazıda size Bahçeşehir’i Bahçeşehir yapan en önemli şeylerden birini pazarını anlatmak istiyorum.

Bahçeşehir’de haftada iki kez Cumartesi ve Salı günleri kurulan ve ismini Cumartesi’den alan Cumartesi Pazarı Pazartürk, hem sebze meyve hem de kıyafet bölümüyle iki ana bölümden oluşuyor. Sebze pazarında mevsiminde çıkan her türlü sebze meyveyi bulabileceğiniz gibi mevsim dışı yetişen pek çok ürüne de ulaşmanız mümkün. Üstelik her bir tezgahta ürünler manav titizliğinde hazırlanıp sunuluyor.

Gerçekten İstanbul’da en iyi sebze en güzel meyveyi burada bulabilirsiniz. Organik beslenmek isteyenler için pazarın bir bölümü yalnızca organik ürün satan tezgahlara ayrılmış durumda. Biliyorum ki Bahçeşehir Pazarı’na gelirseniz sosyete Pazarı olarak da bilinen kıyafet bölümü için geleceksiniz. O bölümü elbette anlatacağım. Ancak aralarında küçük bir mesafe olan bu iki pazarda kıyafet bölümüne geldiğinizde mutlaka ama mutlaka sebze pazarına da uğramadan geçmemeniz için sebze pazarından başladım  pazarı anlatmaya.

Sebze pazarındaki fiyatlar konusunda hemen küçük bir bilgi vereyim. Burası bildiğiniz İstanbul Pazarlarından biraz daha pahalı gelebilir size, çünkü fiyatlar biraz daha manav koşullarında! Ama unutmayın ki marketlerden pahalı değil! Üstelik her şey çok taze! Şimdi gelelim yazının ana konusuna: Sosyete Giyim Pazarı’na…

bahcesehir_pazari_pazarturk

Bahçeşehir Pazarı (Pazartürk) nam-ı diğer Bahçeşehir sosyete pazarı… Sezonun trendlerini yakalayacağınız Bahçeşehir pazarı çok büyük bir alana kuruluyor.  Dolayısıyla ürün çeşitliliği konusunda nefes kesici. Ayakkabı, çanta, kıyafet, perde, tablo, ev aksesuarları, yemek takımları, çatal bıçak takımları, mutfak aksesuarları, halılar, parfümler, aydınlatma malzemeleri, avizeler, takılar, gözlükler, dekorasyon malzemeleri, teknoloji aksesuarları (iPad –iPhone telefon kılıfları)…    Aklınıza gelebilecek her şeyi bu pazarda bulabilmeniz mümkün… Tabii kıyafetler pazarın büyük bölümünü kapsıyor. Mağazalarda görebileceğiniz tüm modeller burada mevcut. Şimdi ne modasysa o! Üstelik yalnızca model değil markalar da! Kiminin çakması kiminin ihraç fazlası. İhraç fazlası ürünler haliyle biraz daha pahalı oluyor. Mesela geçen yaz ben NetWork marka kot pantolonu oradan 120TL’ye satın almıştım. Aynı şekilde Fendi Çanta ’ya tam tamına 350TL saydım.  Mavi Jeans  kot elbiseyi 60TL’ye aldım.

bahcesehir-pazari-pazarturk

Pazarda bütçenize ve zevkinize göre her türlü kıyafet bulabiliyorsunuz. 5TL’ye de çok tarz tişörtler ve taytlar bulabilmeniz mümkün. Mesela  Zara tişörtlerin fiyatları 15TL – 25TL arasında değişiyor. Only marka elbiseleri  de 15- 25TL arasında bulabilirsiniz. Berskha, Vero Moda gibi markaların da ürünlerini ucuza bulabilirsiniz. Bu markaların dışında tüm pazarlarda bulabileceğiniz Tommy Hilfiger, Lacoste, Dolce Gabbana, Armani Jeans, Guess, Louis Vuitton gibi markaları halis çakmalarına yine ulaşabileceğiniz gibi bu markaların hiç anlaşılmayacak derece iyi çakmalarını da bulabilirsiniz. Çakmasına, derisine ve kalitesine bağlı olarak çanta fiyatları 20TL ile 900TL arasında değişiyor. Aynı zamanda Fendi , Celine, Hermes çantaların birebir modellerini bulabilirsiniz. Bu çantaların fiyatları da yine 90TL’den 500TL’ye kadar çıkabiliyor.

bahcesehir-pazari

Bahçeşehir Pazarturk – ayakkabı çeşitliliği

Ayakkabı modellerinde de yine aynı çeşitlilik söz konusu…  Nike, New Balance, Toms, Tommy Hilfer’dan Channel marka ayakkabı modellerine kadar her şey sözkonusu. Geçenlerde 129TL’ye aldığım Superga’nın birebir aynısını burada 45TL’ye buluyorum. Markalar dışında gerçekten kaliteli çok şık ayakkabı modellerini bulabiliyorusunuz. Şu sıralar espadril ve sandaletler pazarda göz dolduruyor.  Kıyafet konusunda da şu sıralar Bahçeşehir pazarı gerçek anlamda baharı yaşıyor diyebilirim. Gelen bir çok stand sahibi pazarcının butiği – kıyafet dükkanı olduğunu biliyorum. O nedenle trendleri anında pazara taşıyorlar.  Renk renk elbiselerden gece kıyafetlerine, taytlardan tril tril bluzlere, tişörtlere, mayo ve bikinilere (ki gerçekten çok şıklar), sütyen modellerine dilediğiniz her türlü kıyafet burada elinizin altında. Pek çok standta kredi kartı da geçerli.

Bahçeşehir Pazarı’nda ucuz ve kaliteli gördüğünüz her şeyi almak isteyebilirisniz. Ama uyarayım sonra eve geldiğinizde ne kadar harcadığınızı hesapladığınızda canınız sıkılabiliyor.

7 thoughts on “Bir sosyete pazarı: Bahçeşehir Pazarı / Pazartürk

  1. Bahçeşehir Pazarı bize çok yakın. Ancak hiç gitme fırsatım olmadı. en yakın zamanda gidicem. Çok güzel yazmışsınız pazarı. ağzınıza sağlık.

  2. Ulus pazarını biliyordum ancak bahçeşehir pazarını ilk kez duydum. Çok enteresanmis yalnız 900 TL’ye kadar çanta olmasi:) ama bahcesehirliler alıyordur. En yakın zamanda oradayım:) ben de tecrübelerimi paylaşırım bakalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir