Dekorasyonda uyumlu renkler

Evinizin rengini değiştirmeye karar verdiyseniz ve günün sonunda “hayal ettiğim şey bu değildi” demek istemiyorsanız, dekorasyonda uyumlu renkler ‘e göz atın seçiminizi kolaylaştırın… Hangi odayı nasıl boyuyacağınıza ise buradan göz gezdirebilirsiniz.  

Kırmızı

Hareketin ve canlılığın rengi kırmızı fiziksel gücü temsil ettiği gibi çalışmayı şevklendirir. İhtiras ve  cinsel aşkı yüceltir.  Olumsuz yönü ise  duyarsızlıktır ve saldırganlığa yol açar. Turkuaz ile bir bütün olur.

kırmızı mutfak

Kırmızı nerelerde kullanılır
Mutfak, çocuk odaları, dans stüdyoları gibi hareketin yoğun olduğu yerlere uygundur.  Açık kırmızı idealdir; koyu iç karartır. Duvar boyası için tercih etmeyin.

Turuncu

Kırmızıya benzer; ancak ondan daha olumlu hisler uyandırır. Turuncunun özellikleri: Sağlık, canlılık, yaratıcılık, güven, ve cesaret! Mutluluk verir ancak olumsuz yönü de üstün görme şeklinde vuku bulur. Mavi ile tamamlanır.

turuncu

Turuncu nerelerde kullanılır
Kırmızı gibi, mutfakta, çocuk odalarında, yemek odası ve koridorlarda…  Çalışma odası, ofisler ve yatak odasında tercih etmeyin.

Sarı

Parlak, neşeli ve sevecendir. İlham verir… Olumsuzluğu iki yüzlülük, aldatmaya eğilim şeklinde ortaya çıkabilir. Zihinsel karışıklığa da yol açabilir. Tamamlayıcısı mordur.

sarı

Sarı nerelerde kullanılır
Mutfak için çok uygundur. Çalışma odalarında ve dinlenme odalarında asla kullanmayın, zihni bulandırır.

Yeşil

Cömertlik ve paylaşımı ateşler. Güven ve huzur verir; gerginliği alır. Yaşam ve yenilenmenin rengi olarak da bilinen yeşilin olumsuz yönü; kıskançlık, şüphe ve bencillik olarak ortaya çıkar. Macenta ile uyumludur.

yeşil

Yeşil nerelerde kullanılır
Açık yeşilleri mutfakta kullanabilirsiniz. Koyu yeşili ise döşeme ve fayanslar için ideal. Kolidor girişlerinde ve hastanelerde kullanıldığında huzur verir. Tembellikten kaçmak istiyorsanız tercih etmeyin.

Turkuaz

Değişimin simgesi turkuaz;  yardımseverlik, dikkat ve gururu yansıtır.  Olumsuz yönü yaşamdan uzaklaşma; çekinme gibi ortaya çıkar. Kırmızı ile bir bütün olur.turkuaz

Turkuaz nerelerde kullanılır
Canlılığın ifadesi olarak turkuaz mekanı ferah ve geniş gösterir. Banyo, yatak odası ve çalışma odaları için birebir!

Mavi

Dekorasyonda uyumlu renkler konumuzda sıra mavide! Tutkunun sembolü mavi, sakinlik, güven ve sadakati temsil eder.  Umut, inanç ve özgürlük duyguları aşılar. Sürekli arayış halinde olma durumu, hayalperestlik ve aşırı duygusallık olumsuz yönüdür. Turuncu ile mükemmel ikililerdir.

mavi

Mavi nerelerde kullanılır
Açık mavi tonları sakinleşmek istediğiniz her yerde kullanabilirsiniz. Yatak odalarında, meditasyon yaptığınız yerler… Hareketin ve çalışmanın çok olduğu yerlerde kullanmayın. Koyu tonlarını ise asla! Melankoli yaratır.

Mor

Kendine güven ve asaleti temsil ederken enerjinin rengidir. Yaratıcılık, hoşgörüyü artırır. Olumsuz yönü ise unutkanlık ve sabırsızlık şeklinde görülür. Tamamlayıcı rengi sarıdır.

mor

Mor nerelerde kullanılır
Meditasyon odaları, dini tören ve seremonilerde kullanılır. Morun açık tonları olan lavanta, leylak ve orkide yatak odaları ve çalışma odaları, hastane ve kliniklerin bekleme odalarında tercih edilir. Parlak, göz alıcı renklerle birleştiğinde olumsuz etki yaratabilir.

Magenta

İdealizmi temsil eder ve saygı ve minnettarlık hislerini açığa çıkarır. Sevginin, şefkatin ifadesi olan magentanın olumsuz yönleri üstünlük kurma isteği, egemen olma arzusu şeklinde açığa çıkar.  Anlamsız gurur da bunlardan biridir.

magenta

Magenta nerelerde kullanılır
Yatak odalarında, bina girişlerinde kullanabilirsiniz. Açık tonları olan gül pembesi rengi ve somonu; banyo ve yatak odalarında kullanabilirsiniz. Sakinleştirir. Duvarda yeşil ile birlikte kullanabilirsiniz.  Büro, mutfak ve çalışma odalarında asla kullanmayın.

Siyah beyaz

Beyaz denge ve enerjinin rengi. Yaratıcılığı artırır.  Siyahın da enerjisi yüksektir. Her ikisini de tek renk kullanmamakta fayda var.

siyah beyaz

Umarım dekorasyonda uyumlu renkler yazım size yardımcı olur… Güle güle oturun…

3 thoughts on “Dekorasyonda uyumlu renkler

  1. magentayı dekorasyonda hiç görmemiştim. Çok iyi bir renk alternatifiymiş meğer. teşekkürler.

  2. boya badana ya kalkışmadan önce iyi ki gördüm. Gözüm magenta rengine takıldı 🙂 Teşekkürler elinize sağllık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir