Country tarzı nedir?

Ev dekorasyonunda çiçekli desenler, ekoseler, berjer koltuklar, duvar kağıtları, bordürlerden hoşlanıyorsanız kesinlikle country tarzdan hoşlanıyorsunuz demektir. Ama hangi Country tarzı (kır tarzı)? Birden fazla stile sahip country tarzı bulunuyor. Evinizi bu tarza uygun ” country mobilya “larla renklendirmeye hazır mısınız?

İş yaşamı sizi de yordu mu? Bu yorgunluktan sıyrılıp en azından evinize geldiğinizde, daha renkli ve ruhunuzu dinlendirecek mobilyalar istiyorsanız aradığınız dekorasyon country tarzında gizli! Kır stili olarak da bilinen country , bazen doğal dokumalarla, sade bir biçimde, bazen de bildiğimiz basmalarla, rengarenk desenlerle tamamlanıyor. Tür olarak en çok, tüm ev tekstilinde kullanım alanı bulan, aşınma ve solmaya dayanıklı, doğal bir kumaş ipliği olan koton, keten bitkisinden elde edilen malzemeyle üretilen, doğal keten ve sandalye, perde, duvar kaplaması ile yastıklarda geniş bir kullanım alanına sahip yünlü kumaşlar tercih ediliyor. Ancak farklı farklı country tarzları mevcut. İngiliz, Fransız, Amerikan, Rustik country tarzı gibi…

Fransız Country tarzı

Fransız country tarzı (French country) için öncelikle bir çiftlik evi düşününün;  içi tamamen meşe ve çamlarla döşeli…. Eski dolaplar, ayrı ayrı renklere boyanmış sandalyeler ve büyük yemek masaları… Ama yemek ve içki kültürü Fransızlar için vazgeçilmez olduğu için  yemek yenen alanlar ve yemek masaları evin en önemli bölgede! Ve her daim yemek masaları ihtişamlı ve büyük! Tarzı tamamlayan aksesuarlar da, incecik kumaştan bembeyaz uçuşan perdeler…

Shaker Country tarzı

1700 ve 1800’lerde bir Amerikan din tarikatından doğan ve sadeliği benimseyen “shaker, da tam bir country tarzı’nı ayaklarınıza serer. Doğal dokumalar bu stilin en tipik tekstil aksesuarları. Yatak, masa, koltuk örtülerinde, perdelerde ve evin her alanında kullanılır.  Geleneksel tarzda açık renk ahşaplar öne çıkarken şimdilerde koyu renkler oldukça dikkat çekiyor. Ruby kırmızısı, parlak yeşiller, mavi, fuşya, mor ve pembe tonları bu shaker country tarzı ‘nın renkleri diyebiliriz.


country

İngiliz Country tarzı

İngiliz kır stili (English country), yeni ve eskiyi bir araya getiren, ancak mobilyaları da bir o kadar rahat. Hem şık hem sıcak bir dekorasyon stili denebilecek İngiliz kır stilinin aksesuarları ise kitaplar, mumlar, çiçekler, lambalar, tekstili baskın olarak basma kumaşlardır.  Özellikle gül ve kır çiçeği desenli döşemelik kumaşlar… Şömine de İngiliz Country  tarzını vurgulayan başlıca öğeler arasında. Salonlarda beyaz, krem rengi yani açık renk duvarlar ve kumaşlar dikkat çeker.  Çiçek desenli bir koltuk takımı salonu kalabalık gösterebilir ama yukarıdaki gibi puf, perde ve yastıkları çiçek desenli kullanabilirsiniz.

Rustik Country tarzı

En çok bilenen country tarzlarından biri Rustik. Kırsal bölgelerde uygulandığı gibi, şehir merkezlerinde yaşayan ancak kır hayatını özleyenlerin rahatlıkla ve yaygın olarak apartman dairelerine uyarladığı bir stildir. Çünkü dağ ya da çiftlik evlerini anımsatan bir duygu verir. Amerikan ceviz ağacından üretilmiş mobilyalarla, çok rahat koltuklar ve bol yastık bu stili ayırt etmeye yarayan eşyalardır. Bu kır stiline uyarlanan ve zaten uyarlanabilecek tekstil yine doğal dokuma kumaşlardır. “Rustik” tarzda döşenmiş bir evde perdeler de alçak (hemen camın üzerinden başlayan), ahşap borulara asılır.

Tüm stillerden örneklere aşağıdaki görsellerden göz gezdirebilirsiniz.

 

 

country_mobilya

country tasarım

 

country

country tarzı

country tarzı

country tarzı

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir